Úvod do teorie kombinatorických her

Muzeum Portable aplikací

Motto: Co si útočník může přinést a co odnést?

Abstrakt: Článek je věnován zamyšlení nad přenosnými aplikacemi na flash disku. Na Security - News již vyšlo několik doporučení. Příspěvek uvádí přehled zdrojů na Internetu a to s cílem postihnout především aplikace, které podporují bezpečnost IS. V závěru článku je popsána distribuce Wazlaff. Příspěvek vznikl na základě informace uveřejněné o distribuci COFEE - Computer Online Forensic Evidence Extractor.

Klíčová slova: Aplikace bez instalace, USB disk, USB Flash, klíčenka, Pendrive, USB Pendrive Apps, Flash Memory, balíčky přenosných aplikací, programy pro výměnná zařízení, USB Stick Ready, přenosné aplikace,..., Portable Apps. Portable (on-the-go) version,... can be run on a pendrive, without installation. Vše v jednom, USB friendly, Portable AdminToys Suite, Portable software, Portable Edition (PE), USB keydrive, ..., dále jen USB Flash Disk (UFD).

Upozornění: Následující text má pouze orientační charakter, a je určen výhradně ke studijním účelům. Prosím, přečtěte si podrobně příslušné licence: zpravidla se jedná o freeware, shareware, resp. trial pro osobní, nekomerční použití zdarma. Používání na více PC, ve firmě, školství, armádě nebo ve státní správě je zakázáno! Respektujte, prosím, tato pravidla.

[nahoru]  

Nošení sov do Athén

Asi si každý z nás vzpomene, že aplikace MS DOS byly zpravidla distribuovány na jedné (nebo na třinácti v případě MS Windows 3.11) disketě. Ke svému životu nepotřebovaly HD a mohly být spuštěny přímo z diskety (to bylo v době, kdy e-mail byl omezen velikostí 40 kB, a floppy byla 8''). Situace s přenosnými aplikacemi je stejná, jedná se o aplikace, které mohou být uloženy na usb flash disku (nebo na CD, HD, jak je libo). Při takto široce definovaném objektu zkoumání nutně je třeba se zmínit i o liveCD distribucích, např. Linuxu, Mac OS X, QNX, MS Windows atd. Z druhé strany je možné považovat i integrální součásti MS Windows (např. - cmd utilities - mrt.exe, calc.exe, notepad.exe, tasklist /SVC, netstat -a, apod.), resp. programy, které nepotřebují úpravu, tj. např. Total Commander, Irfan View, ...), popř. běžně dostupné programy vhodné pro správu OS, systémové administrátory (vhodné programy se naleznou např. na Technetu, nebo na NirSoftu -- asi 70 utilit, některé také na Slunečnici. Programům UFD se čas od času věnují i časopisy.). Dále se budeme věnovat pouze OS MS Windows, sofistikované distribuce Linuxu a pod. vynecháme (např. Damn Small Linux, Pendrive Linux, Mac-on-Stick nebo USB gOS). Bezpečnostní rizika přenosných operačních systémů (na USB discích, CD, DVD) shrnuje doporučení a existující hrozby Info Sec Writers.

Co nám může přinést používání přenosných aplikací? Přenosné aplikace jsou programy, které běží z UFD, a ke svému běhu nepotřebují zásahy do majoritního OS. Nepotřebují ani restart OS. Jejich rozvoj (boom) nastal (asi tak před třemi lety) v souvislosti se stále nižší ceny paměťových medií a postupným zvyšovaní i jejich velikosti (přenosný HD, iPod, ...). Někdy se skutečně jedná o trpasličí programy, někdy poměrně velké, třeba databáze. Pro představu, česká část Wikipedie se nám vešla na pouhých 230 MB (ale anglická verze ~ 8 GB). Někdy se jedná o jednorázovou aplikaci (např. 'Foxit PDF reader PE' je nesrovnatelně rychlejší než Adobe Reader, skládá se z jednoho spustitelného souboru a na disku zabírá ~ 2 MB), někdy o kolekci (distribuci) programů (příklad: MikTeX, Framakey LaTeX edition, USBTeX, ...).

Závěr: Mnoho citlivých dat může být uloženo na flash disku. Uživatel může mít připravenou sadu programů (suite, distribuci, kolekci), které může spouštět z libovolného počítače, včetně konfigurace. Mnoho flash disků má integrovaný přístup k citlivým datům.

O používání přenosných aplikací je možné se dočíst v českých (luzích a hájích) a na slovenských zdrojích: PPK, Slunečnici, Paxiku, eMag.cz, eMKa portable sw, portable.own.cz, Technet, zive.cz, velmi dobře dokumentované programy na yerdenizdenu, programy pro reparaci systému.

Přehled o portable aplikacích (seznamy na specializovaných serverech) je uveden například na uckanleitungen.de, wikipedia.org, George Wisdom, PC World, lifehacker.com, isohunt.com, download.com ~ 1 000 položek(!), freedownload, wareseeker.com, nedwolf.com, kikizas.net, Portable apps, no-install.com, portableusbapps.com, ... Vyhledávat je samozřejmě možné i v obvyklých katalozích a jiných zdrojů (např. stahuj.centrum.cz má dvě kopy portable programů), nebo uloz.to a chip.cz. Existuje také JRE (portable), a tedy i programy java je možné považovat za přenosné. Uvedené seznamy obsahují i krátkou anotaci. Dobrým aktuálním rozcestníkem zdrojů -- seznamy podle kategorií -- přenosných aplikací flash drive, naopak jednotlivé aplikace 25xPortable, freeware.usb. Mnoho zajímavého se čtenář dozví z diskuse (fóra, bohužel ve francouzštině), nebo na myportables.net. Další zdroje: usbtools, portable sw, portable open source (aktualizované), TinyApps.Org, usbsoft quate.net (včetně stručných popisků), portable softwares, zdnet.de. Naši hru: 'Kdo hledá, ten najde!' raději skončíme, protože: 'Stokrát nic umořilo osla!', ale 'Čert aby se v tom vyznal!'.

[nahoru]  

Na Starém Bělidle musí být pořádek a čisto!

Díky tomu že existuje velmi mnoho programů, které je možné považovat za přenositelné, vznikly specializované suite (distribuce), prostě připravené balíčky pro specifická nasazení. Výhoda takového postupu je v jejich okamžitém použití. Distribuci je možné rozbalit (nebo nainstalovat) na flash disk a okamžitě používat. Později je možné svoji množinu aplikací měnit. Všeobecné distribuce obsahují zpravidla kategorie a'la (bažant?): Např. PortableApps.com Suite je kolekce obsahující web browser, email client, office suite, calendar/scheduler, instant messaging client, antivirus, audio player, game, password manager, PDF reader, backup utility and integrated menu, a vše připraveno ve verzích portable.

[nahoru]  

Co nám to tu vyrostlo?

Při změnách programů je vhodné prozkoumat webové zdroje podle kategorií (oblasti použitelnosti, zaměření, předpokládaného nasazení, použití, určení, ...). Tedy distribuci přizpůsobit našim potřebám. Zpravidla balíček obsahuje sbírku 'toho vždy nejlepšího' ze světa freeware nástrojů, popř. OSS.

Obvyklé kategorie: Popular, Audio & Multimedia, File Management, Games, Graphics, Educational, Internet, Productivity & Business, Security & Privacy, Programming, System Tools. Seznam kategorií na portablefreeware.com se nám bude hodit při sestavování vlastní distribuce Wazlaff:

Mimo tyto kategorie můžeme seznam obohatit např. o PDA (PDA System, PDA Emulation System apod.). S výběrem vhodného software nám mohou pomoci specializované zdroje: app-stick.com, portableapps.com, pendriveapps.com, swiss army knife, usb utils, customusb.com, tiny apps, přidáme ještě špetku z Argentiny: portabilní programy, techtastic.ca, studnu (reservoár) programů: Softronic a GeorgeWisdom, softpedia.com, ...

10x TOP (Best Portable Applications): Firefox portable, GIMP portable, Skype portable, OpenOffice portable, ClamWin portable, Thunderbird portable, FileZilla portable, Miranda IM portable, VLC media player portable a 7-Zip portable.

[nahoru]  

Musíme začít od Adama

V podstatě při sestavování vlastní distribuce můžeme použít metodu MiniMax, nebo MaxMin. Můžeme začít od zeleného stolu, resp. použít existující distribuci. Obě tyto metody mají svá pro i proti. Na jedné straně se jedná o aktualizované verze programů, přehled, co v distribuci máme a co vlastně budeme používat, na druhé straně jednoduchost v použití. V případě, že programů bude více. Je možné se vybrat nějakou maximalistickou distribuci, resp. sparťanskou.

Aplikační menu: (někdy ozn. platform, integrované menu, portable menu, launcher,...) jsou jednoduché programy, které umožňují snadnou správu programů. Některé (např. ZPin - Portable Application Launcher) umožňují i sami nalézt nainstalované aplikace a updaty přenosných aplikací v panelu, některé spolu spolupracují. Panel by měl mít jednotný přístup k programům, adresářům a zdrojům internetu. Příkladem takového Start Up Menu: je uveden na zdnet.de. Import seznamu umožňují např. winPenPack Launcher 1.x, PStart 2.0x (a jeho úpravu USB Drive Menu System DCoT) a ASuite 1.x , Portable Start Menu, hezky graficky provedené MyPendrive, PowerMenu, Portable Start Up Utility, PortableApps.com Menu a jeho jednu úpravu Portable Apps Menu Mod, Portable USB Quick Launch, WinInizio PenSuite 2.1 PRO, ... Tyto nástroje se zpravidla dostanou do systémové lišty (panelu, System Tray, vedle hodin), umožňují rychlou správu neomezeného počtu souborů, adresářů a přístupů na web. Jsou připraveny pro přenosná zařízení, ale spolehlivě fungují i na HD, flash disku, iPod etc. Při správě zdrojů používají relativní stromové cesty! Ovládání je intuitivní - programy se spouštějí zprava, standardní programy jsou stále v nabídce Start vlevo nedotčené. Některá Start Menu jsou i počeštěná. Za základ distribuce Wazlaff jsme vybrali ASuite pro svoji jednoduchost.

Dvě ovládací menu jsou tak trošku výjimkou. Jsou sice komerční, ale na vyzkoušení zdarma s omezenou životností a zaslouží si naši pozornost. Jedná se o menu aplikací Ceedo Edition a start menu Thinstall Edition (Šedesáti denní verze na vyzkoušení je po zaregistrování zdarma). Krása těchto aplikačních menu spočívá v možnosti přidat si některé svoje vlastní programy tak, aby byly ve verzi portable (obsahují něco podobného, jako je install_tool.exe). Distribuce Thinstall se nyní jmenuje VMware ThinApp Suite. Obecně: vytvářet si svoje vlastní portable verze z jiných programů není zase tak jednoduchá věc (budeme se tomuto tématu věnovat později).

Distribuce (suite, all-in-one portable software): Pro snadný výběr vhodných programů vznikají na internetu komplexní balíky programů:

Závěr: Existuje mnoho distribucí portable softwaru, distribuce pro specifická použití je možné doplňovat o další portable aplikace. Mimo samostatné portable programy, tzv. suite obsahují i integrální menu.

[nahoru]  

Heuréka

http://www.mabsoft.com/nettools.htm

Stocheia

UPX --

Jak udělat přenosnou aplikaci?

Forenzní audit

Celkovou prohlídku systému (software, hardware a sítě) umožňuje program System Information for Windows (SIW). Například zjištění systémových hesel k poštovním účtům umožňuje pomocí nabídky Secrets. Soubor DecrypTC umožňuje získat hesla z ftp připojení v Total Commanderu. Pomocí lupy programu ShowPassword odhalit zahvězdičkované heslo...

Wazlaff's distribution

Download Portable_Wazlaff_080101.091205.rar.zip (~ 223 MB).

Příloha časopisu Computer 20/08, která vyšla v říjnu 2008, obsahuje na DVD okolo 1700 přenosných programů (~ 4 GB). Informativni článek vydal i časopis PPK. To samozřejmě i oddálilo koncepci vlastní distribuce. Distribuce Portable Suite Wazlaff obsahuje více jak 300 programů.

[nahoru]  

TeX a LaTeX portable

V předcházejícím textu byly zmíněny i portable distribuce (La)TeXu. Doporučit lze bezproblémovou distribuci MiKTeXu (~ 90 MB, po rozbalení asi 300 MB), která je velmi dobře spravována a aktualizována. Distribuce FramaKey je ve francouštině a v podstatě nic nepřináši. Bohužel, stromová struktura se v distribucích v mnohém liší. Další starší distribuce jsou DOSovské na disketách (miniTeX,...). Dále si popíšeme některé problémy týkající se distribuce TeXLive 2008 portable.

Distribuce samotná ve skutečnosti není portable, ale je distribucí přenosnou. Bohužel není příliš zdokumentovaná. Původní distribuce TeXLive měly dva módy instalace. Jeden full, druhy Live, tj. něco málo se nainstalovalo na HD a ostatní součásti se četly z DVD nebo CD. Distribuce TeXLive 2008 umožnuje si zvolit rozsah nainstalovaných částí. Uživatel vycházející z *nixových prostředí ocení perlovské skripty (např. správce tlmgr), balíčkovací systém s dokumentací (pkg). Ani tato distribuce nepřináší nic nového, pouze snad začleněním prohlížeče formátu ps a pdf (psview-5.09t.zip); uživatel distribucí CsTUGu se na druhou stranu nemusí nic nového učit. Portable TeXLive2008 je tvaru ToDo...

Postup: Předpokládejme, že uživatel má instalační DVD této distribuce. Na lokální disk si zkopíruje celé adresáře texfm, -doc, -bin, tlpkg a soubory na kořenu DVD na lokální disk do nového adresáře (např. TeXLivePortable) a všechny úpravy dále bude dělat v tomto pracovním adresáři. Protože tato operace velmi dlouho trvá, čas využije ke čtení manuálů této distribuce (InstalaceTexLive2007.pdf, live-chlebikova.PDF, texlive-cz.pdf, ...). Na HD se nakopíruje 3/2 GB dat. Přejdeme do dosovského řádku a spustíme soubor tl-portable.bat. Tento soubor má význam mj. jako initex, připraví distribuci do adresáře TeXLivePortable, vytvoří config a několik pracovních adresářů... (-conf, -distribution, -var, -temp) Skript můžeme spustit vícekrát, vrátí nám hlašení, že TeXLive je nainstalován. Správa balíčků se děje prostřednictvím programu tlmgr -gui v adresáři .\TeXLivePortable\bin\win32\, kde jsou i ostatní spustitelné soubory. Než-li budeme upravovat prostředí, můžeme vyzkoušet přeložit nějaký dokument (např. latex gentle.tex vygeneruje gentle.dvi, přeložíme dvips gentle.dvi -o gentle.ps, který si prohlídneme již zmiňovaným programem psview (předpokládáme, že všechny, i soubor gentle.tex, jsou v tomto adresáři...). Distribuce plně podporuje Babel (hlavička dokumentů vypadá například takto: \documentclass[a4paper,10pt]{article}\pagestyle{headings}\usepackage[cp1250]{inputenc}\usepackage[czech]{babel}\usepackage[T1]{fontenc}, ale i cslatex. Protože máme již zcela funkční distribuci TeXlive2008 portable, můžeme se pustit do správy systému pomocí programu tlmgr (-remove, -force, -extra, ...), nebo v grafickém provedení -gui (je i v češtině). Zde je vhodné změnit aktuální zdroj instalace, vzdálenou aktualizaci (update) provádět lépe z ftp cstug (umístnění http://ftp.cstug.cz/pub/tex/CTAN/systems/texlive/tlnet/2008/) a na záložkách konfigurovat (optimalizovat) distribuci. Při aktualizaci doporučuji neaktualizovat perl! Může to mít destruktivní učinky.

Poznámky: Pravděpodobně tento postup by fungoval i při nainstalované verze TeXLive na HD. Jinou možností je zabalit instalaci TeXu prostřednictvím programu Ceedo nebo Thinstall. Dále je vhodné distribuci doplnit start menu (např. mnu.zip) a další utility, skripty, např. TexMakerX - A LaTex Editor USB nebo (skript tex -progname=cslatex -default-translate-file=cp1250cs %1 %2 %3 %4 %5 %6 %7 %8 %9 ). Výhoda uvedeného postupu je v možnosti přenesení a nebo okamžitém smazaní celé distribuce. Také uživatel může mít nainstalováno více distribucí najednou. Vzhledem k velikosti výsledného balíku portable LaTeXLive2008 je doporučována spíše distribuce PortableMiKTeXu, která obsahuje vše potřebné. Nezapomeňme také na to, že postupně se distribuce rozrůstá o metriky, formáty, databáze,... a pod.

[nahoru]  

Text je volně šiřitelný pod licencí Creative Commons BY-ND. Je tedy možné jej šířit a využívat pro komerční i nekomerční účely, nesmí však být měněn a musí být doprovázen informací o autorství. Please Do Not Cite Without Permission from Author, thx.