Úvod do teorie kombinatorických her

Víte, že... ? Palm Desktop na klíčence USB

Nevím jak u vás ve firmě, ale ve všech větších společnostech mají běžní uživatelé zakázáno cokoliv si do počítače instalovat (tedy vyjma příslušníků elitní IT sekty). Jak v takovém případě řešit zálohu vašich dat do Palm Desktopu? Donedávna bych řekl, že těžko, ovšem to dnes již není pravda a tak vám přinášíme návod, jak na to.

Resume: Všechna tři zde uvedená řešení jsou komerční.

Předně budiž řečeno, že se jedná Palm Desktop (v mém případě v. 4.1.4 pro Windows XP), vynecháme podporované Palm Desktop for MAC 4.1 Palm Desktop for CLIE 4.1 a Palm Desktop 4.2, vynecháme dnes i platformu Linux. Dále na začátku budeme zálohovat všechna důležitá data, provedeme zálohu registrům, Palmu atp.

O co nám půjde? Mít Palm Desktop a HotSync nahraný na klíčence USB a to jako spustitelnou a přenosnou aplikaci. Nejedná se tedy pouze o prostou archivaci dat na USB, jež můžeme udělat kopírováním adresáře: x:/Program Files/palmOne/{UserNamePDA}

Dále je jistě jednoduché synchronizovat PDA na několika PC. Není to ale šťastné řešení, především proto, že po sobě zanecháváme stopy.

Podíváme-li třeba se do adresáře x:/Program Files/palmOne/{UserNamePDA}/memopad, můžeme si přečíst své poznámky v nezakódované podobě. Stejně tak ostatní PIM (personal information manager) informace jsou volně přístupné, a to můžeme mít Palm zaheslovaný jak chceme...

Sice Palm Desktop je zdarma, ale není to Open Source. Znamená to, že budeme muset s Palmem experimentovat. Uvědomíme si, že Palm se dříve jmenoval US Robotics, a že pro instalaci a první HotSync potřebujeme administrátorská práva (dále již můžeme pracovat jako nepriviligovaný uživatel). Půjde nám také o to, abychom měli PIM informace na klíčence.

První co nás napadne je, že budeme pracovat s portací USB (Universal Serial Bus). O USB PDASoft již psalo - Top 10 nesmyslů do USB. Ovladač USB najdeme v adresáři x:/Program Files/palmOne/USB_Driver.

Další co nás napadne je, že nějaké záznamy jsou v registrech, v adresářích Windows, System a jinde. Např. zde:

se volají důležité knihovny desktopu, tj. CONDMGR.DLL, INSTAIDE.DLL, HSAPI.DLL, CONDMGR.DLL a další.

Základní informace PIM nám ukazuje následující obrázek:

v závislosti na dalších požadavcích, to mohou být nadstavby Outlook, Notes, Chaos32, Agendus aj.

Jak změnit adresář pro synchronizaci?

Podívejme se do registrů. Je třeba změnit v klíči "HKEY_CURRENT_USER/Software/U.S. Robotics/Pilot Desktop/Core" hodnotu "Path". Nabízí se tedy možnost změnit adresář a zachovat PIM. Nezapomeňte vždy, když měníte hodnoty v registrech, zastavit HotSync!

Když zlobí conduits.

Některé odinstalované aplikace zůstávají jako conduit a musí se ručně odinstalovat. Palm Desktop nabízí pouze možnost:

Některé odinstalované aplikace zůstávají jako conduit a musí se ručně odinstalovat. Palm Desktop nabízí pouze možnost tyto aplikace deaktivovat (Do Nothing). Doporučuji nalézt klíč "HKEY_CURRENT_USER/Software/U.S. Robotics/Pilot Desktop". Zde nalezneme pro každý conduit v klíči "ApplicationX" nebo "ComponentX". U mne je například v Application12 conduit usbsync.dll, ale může to být uloženo i pod jiným klíčem. Každý conduit ukazuje na používanou knihovnu (tj. *.dll), která se nachází v instalačním adresáři Palm Desktopu. Tedy, když smažeme odpovídající klíč ApplicationX nebo ComponetX v registru, smažeme ješte odpovídající instalační adresář příslušného conduitu v x:/Program Files/palmOne/{UserNamePDA}, nebude conduit zlobit.

Jak odinstalovat Desktop To Go? Ze Start Menu, přejdeme do Control Panels, zde uděláme dvojklik na ikonu Add/Remove Programs. Zde vybereme Desktop To Go, klepneme na Add/Remove, a je hotovo. V případě, že došlo k chybě, je několik alternativních metod jak odstranit Desktop To Go:

a) Znova nainstalovat Desktop To Go a poté opakovat předcházející postup. Ovšem počítejte s tím, že instalační soubor log je třeba k odinstalování. HotSync se také může zachránit smazáním souborů x:/Program Files/palmOne/{UserNamePDA}/DocsToGoSync/Data a x:/Program Files/palmOne/{UserNamePDA}/DocsToGo/TranData.

b) Ručně editovat registr a smazat odpovídající soubory. Nalezneme HotSync.exe v adresáři x:/Program Files/palmOne, a zde postupně smažeme: dvAddCnd.dll, dvDatCnd.dll, dvMemCnd.dll, dvTodCnd.dll, LocalDV.dll, OL.SAM, PilotSAM.SAM, PsCmpr.dll, SchPlus.SAM, TransMgr.dll, smažeme i adresář DataViz, u mne C:Program FilesDocuments To Go. Nalézt v registrech klíč HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/DataViz a smazat ho. (Ve starších verzích naleznete program PilotCFG.exe, který spustíte s parametrem -R.)

V klíči HKEY_CURRENT_USER/Software/U.S. Robotics/Pilot Desktop prohledáte ApplicationX. A zde naleznete hodnoty DataViz, které smažete. Odstraníme konečně ze start menu zástupce C:/Windows/StartMenu/Programs/Desktop To Go a adresář x:/Program Files/palmOne/{UserNamePDA}/DocsToGo.

Odinstalování/Reinstalace Palm Desktopu.

Běžně se použije položka Add/Remove Programs v Ovládacím panelu a smaže se tato položka. Poté je ješte třeba odstranit "smetí" v registrech:

V registrech najít a smazat větve (pokud existují):

HKEY_CURRENT_USER/Software/U.S. Robotics/Palm Quick Install HKEY_CURRENT_USER/Software/U.S. Robotics/PalmOne File Transfer HKEY_CURRENT_USER/Software/U.S. Robotics/Pilot Desktop


HKEY_CURRENT_USER/Software/Palm (for Outlook conduits) HKEY_CURRENT_USER/Software/Palm, Inc. HKEY_CURRENT_USER/Software/PalmDesktopAutorun HKEY_CURRENT_USER/Software/palmOne (for new Palm devices with File Transfer) HKEY_CURRENT_USER/Software/PalmSource (for new Palm devices) HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/PalmSourceHKEY_LOCAL_MACHINE/System/CurrentcontrolsetServices/PalmUSBD HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/ControlClass{784126C0-4190-11D4-B5C2-00C04F687A67} HKEY_LOCAL_MACHINE/System/Currentcontrolset/EnumUSBVID_0830&PID* HKEY_CURRENT_USERSoftwareU.S. Robotics

a ostatní, co se podobá slovu palm. Podívejte se také na adresář x:/Program Files/palmOne, nezapomeňte, že v adresáři x:/Program Files/palmOne/{UserNamePDA} máte zálohu dat. Nebudete-li ji potřebovat, je také možné ji smazat. Tak je čistě smazán Palm Desktop. Poté je možné nainstalovat jinou (novou) verzi Palm Desktop.

Poznámka: V některých verzí U.S. Robotics zaměněno za Palm Computing. A aby to nebylo tak triviální, tak například

PalmSource Package Installer 1.5 je zaměněno za ACCESS Installer. Doporučuji stáhnout nejnovější verzi ACCESS Installer conduit (PSISetup.exe) na stránce ACCESS Installer.

Problém s dynamickou knihovnou NPInstal.dll

Při synchronizaci dostáváme někdy chybové hlášení "The notifier file 'C:/Progra~1/palmOne/PACKAG~1/NPInstal.dll' was not found. Notifiers are used by Hotsync Manager to inform other applications about synchronizations sessions. Please check your configuration to correct this problem. HotSync manager is skipping over this file".

V registrech nalezneme větev HKEY_CURRENT_USER/Software/U.S. Robotics/Pilot Desktop/HotSync Manager.

V adresáři větve nalezneme několik záznamů, které se jmenují "Notifier1", "Notifier2", atd. Překontrolujeme, zda tu existuje záznam o "NPInstall.dll", nebo, že je cesta "C:/Progra~1/palmOne/PACKAG~1/NPInstal.dll" platná.

Pokud zde Notifier není, podíváme se ještě do větve HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/PalmSource/Desktop HotSync Manager.

Stačí pak spustit PSISetUp.exe.

EssentialPIM (v. 2.02)

(PIM na klíčence)

EPIM je komerční sharewarové řešení. Na adrese EsentialPIM stáhneme příslušnou verzi i v češtině(!). Podle dokumentace je verze připravena pro Pocket PC, Smartphone a Palm® OS. Synchronizace pro PPC pracuje na OS Windows Mobile 2002, 2003, a 2003SE. WM 5.0 a 6.0 ale není podporované. Vyzkoušel jsem několik verzí, ale ani jedna neumožňovala synchronizaci s Palmem. Verze Pro má položku Synchronizace Palm znepřístupněnou, ostatní verze nemají vůbec možnost synchronizace. Ač "Palm Sync works on all devices that use the Palm operating system and HotSync 6.0 for synchronization with your desktop.".

Dotazem jsem obdržel desetidenní zkušební verzi (Palm sync: Name: Test, Key: 00001W-EQTJQE-YYJ26Z-HN2N18-F00H1N-XWYDM8-5YX5AA-FBCCV6-JEYQR3-Y1UR3F-M3QMTJ) pro essentialpimpro2.exe. S Outlookem synchronizace proběhla bez problémů. Export/Import se děje přes standardní formáty. Instalace a odinstalování je také bez problémů, aplikace zabere necelých 4 MB.

EssentialPIM umožňuje přehlednou organizaci času (PIM). Nabízí adresář, správce poznámek ve stylu stromové struktury, plánovač schůzek tak, jako Palm Desktop nebo Agendus a DateBk. Podporuje nastavení priorit, barevné rozlišení kategorií, automatické opakování událostí, export (HTML, RTF, TXT) a import (Outlook, Outlook Express), bezproblémový tisk PIM. Verze Pro nabízí navíc ochranu heslem a šifrování, současné používání databáze více uživateli, ukládání příloh, podporu kategorií v plánovači, pokročilé zálohování, a další... Synchronizace je také možná přes proprietální soubor *.epim, mj. aplikací EPIM Synchronizer. EPIM se chová jako standardní conduit.

Synchronizace je možná tam i zpět. Pokud budete chtít mít své PIM na klíčence, je to to pravé řešení.

Palm Desktop Portable (Thinstall Edition) 7MB (Beta)

Rozbalíme PalmDesktopPortableBeta2.rar na klíčenku USB.

  1. V adresáři H:/PalmDesktop/PortableBeta2/bin spustíme program HotSync Manager.exe,
  2. otevřeme Palm Desktop.exe,
  3. v Palm Desktopu zadáme nové jméno (HotSync ID Name) a sesynchronizujeme s Palmen.
  4. K instalování nových aplikací slouží program Install Tool.exe .

Palm Desktop Portable (Ceedo Edition) 22MB (Beta)

Rozbalíme Palm_Desktop_Ceedo_Edition.rar na klíčenku USB.

  1. Na klíčence spustíme Autorun.exe, na úvodní obrazovce potvrdíme Start Ceedo, z menu All Programs vybereme Palm.
  2. vytvoříme nového uživatele (HotSync ID Name) a potvrdíme tlačítkem OK,
  3. z menu vybereme All Programs --> HOTSYNC,
  4. provedeme synchronizaci s Palmem,
  5. z menu otevřeme InstallApp.

Obě dvě poslední komerční aplikace jsou připraveny v beta verzi, navíc pro Palm Desktop v. 4.1.0, takže přicházíme o rozšířené možnosti, které jsou ve verzi e (extended) 4.1.4e, a tak nejsou dobře kompatibilní s novějšími palmy... Bližší podrobnosti ve foru na brighthand.com, další Palm Portable Desktop Ed. se připravují... Článek byl také použit na serveru PDASoft.