Úvod do teorie kombinatorických her

Pravidla kombinatorické hry

Následující hry jsou hrami pro dva hráče s úplnou informací, bez náhody (všechny možné tahy jsou dopředu známy). Hra je určena všemi možnými pozicemi. Hráči se v tazích pravidelně střídají a začíná se v nějakém základním postavení (předem dohodnutá pozice, konfigurace). Může se i hrát proti počítači. Hráč, který nemá pravidly povolený tah, prohrál. Např. losem se určí, kdo bude začínat. Hráč se nemůže svého tahu vzdát. Během hry je ale dovoleno měnit nastavení stupně obtížnosti hry (nepoužívá se optimální strategie).

Nastavení hry
Pravidla
Obtížnost

Stříbrný dolar a dědictví

Na počátku hry stříbrný dolar nebo dědictví se zvolí počet kamenů (3 až 8) a kameny se umístí na proužek políček 1, 2, ..., 16, vždy ale na poli leží nejvýše jeden kámen. Tahem je posunutí libovolného kamenu vlevo na prázdné pole. Ve variantě stříbrný dolar není možné kameny přeskakovat, zatímco u varianty dědictví můžeme kameny přeskakovat. Hra končí, pokud hráč již nemá tah; kdo provede pravidly povolený tah jako poslední, vyhrál.
Při hře stříbrný dolar stačí klepnout na cílové políčko, tahy ve variantě dědictví nejdříve označte kámen a pak políčko, kam se má kámen přemístit...
Obě hry jsou (abs.) nestranné, na rozdíl od např. černobílého nim, kde hráči mohou posouvat pouze kameny své barvy. Oba hráči v každé pozici mají stejnou množinu tahů, záleží pouze na tom, který hráč je právě na tahu.

Hra
 



Zdroj: wiegels.net